A teve mazsolát cipel a hátán, de bogáncsot eszik.
Dr. Séllei Lajos vagyok, 1962 nyarán születtem Gyomán.
Szegeden, a Tömörkény István Gimnázium angol nyelvi tagozatán érettségiztem mivel családom egy Szeged melletti kis faluban telepedett le 1971-ben.
Közvetlenül orvosi diplomám megszerzése után (1988) megkezdtem kötelező sorkatonai szolgálatomat, mint orvosgyakornok dolgoztam a 2. sz. Katonai Kórház baleseti sebészetén, Kecskeméten. A kórházi vezetés elégedett volt orvosi teljesítményemmel így a leszerelést követően mint polgári alkalmazott folytattam az ellátást ezen az osztályon Dr. Sztanojev György irányításával. Közben általános sebészeti szakvizsgára jelentkeztem, felkészítésemmel Dr. Dinka Tibor (általános és mellkas-sebész szakorvos) foglalkozott kórházunkon belül, majd 1992-ben Szegeden Prof. Baradnay Gyula sebészeti osztályán jó eredménnyel szakvizsgáztam. 1988-tól 1992-ig hetente két alkalommal voltam a megyei baleseti ügyeletet biztosító orvoscsoport tagja, valamint havonta, általában egy hétvégén a városi alapellátás ügyeletes orvosa is. Mint fiatal orvosgyakornok szintén tagja voltam a K.K. akkor alakult laparoszkópiás csapatának amellyel már 1990-ben végeztünk laparoszkópos epehólyag eltávolításokat, ill. ezzel párhuzamosan már az első Storz térdízületi artroszkópot is használhattuk műtőnkben. Akkoriban katasztrófa helyzetek megoldására és tömeges sérültek ellátására is a katonai kórházak voltak felkészülve hazánkban, mint balesetsebészek mi is jelentős szerepet vállaltunk ennek megszervezésében. Ugyancsak feladataink közé tartozott a légierő pilótáinak (ROVKI) és a sorkatonai szolgálatra behívottak egészségügyi felülvizsgálata, véleményezése.
Megítélésem szerint akkor hazánkban az egyik legjobb sebészeti iskola Szentesen működött, így az általános sebészeti szakképesítés megszerzését követően munkahelyet váltottam. Szentesről kaptam állásajánlatot az egyik ismert osztályvezető professzortól, Dr. Badó Zoltántól. A szentesi kórház baleseti és helyreállító sebészetén folytattam munkámat, ahol sebész szakorvosként baleseti sebész szakképesítésre készültem olyan kiváló tanítómesterek, szakorvosok ellenőrzése mellett mint Dr. Tari Gábor – általános, baleseti, kéz- és plasztikai sebész, aki az első csípőprotéziseket is magáénak tudhatta hazánkban – vagy Dr. Geönczeöl Tibor barátom. Akkoriban mint megyei ellátó kórház naponta végeztük a mozgásszervi műtétek széles skáláját, artroszkópiától kezdve térd és csípőízületi protézisekig. Ez az egyedülálló kórházi osztály még 1974-ben kezdte a térdízületi helyreállító műtéteket, az ún. szánkó protéziseket, így több alkalommal tartottam magam is előadást tapasztalatainkról, elsősorban reoperációkkal, helyreállító műtétekkel kapcsolatban. Akkor már éveken keresztül önállóan láttam el ügyeleti feladatokat is. Baleseti sebész szakképesítésemet 1994-ben Budapesten a Péterffy S. u. Kórházban Prof. Berentey György értékelését követően kaptam kézhez, kiváló eredménnyel. ( Artroszkópiás alaptanfolyam – 1994); Fixateur externe műtéti alkalmazása – 1995; Számítógépes ismeretek egészségügyi alkalmazása – 1995)
1995-ben a legnagyobb jemeni állami kórház szakorvosokat keresett, akik segíthetnek az országuk egészségügyi rendszerén javítani (orvosképzésük akkoriban indult, szakorvos képzés nem volt még a Köze-Keleten), ekkor találkoztam először a külföldi munkavállalás lehetőségével. 1996 januárjában utaztam Jemenbe, hogy megkezdjem munkámat az ország legnagyobb állami kórházában mint balesetsebész szakorvos. Havonta öt alkalommal ügyeletvezetőként feleltem a főváros és környékének baleseti ellátásért két helyi orvosgyakornok közreműködésével, ügyeletenként általában 4-6 műtétet végeztem (a legtöbb 11 műtét volt egyetlen ügyeleti időm alatt). Az ortopédiai és helyreállító-sebészeti ellátás itt is összemosódott a baleseti ellátással, mindent operáltunk ami csonttal, ízülettel kapcsolatos.
Egy évet dolgoztam a jemeni fővárosban, majd a fővárostól 100 km-re egy a hollandok által épített és évekig üzemeltetett megyei kórház ajánlott szerződést mint osztályvezető főorvos (baleseti sebészeti ellátás). A terület lakosságát (1.8 millió), mint egyetlen szakorvos láttam el egy helyi orvosgyakornok segítségével aki Lengyelországban tanulta az orvoslás alapjait. Évente 450 műtétet végeztem, főleg súlyos lőtt sebeket láttam el mivel a területen állandó törzsi villongások dúltak. A kórház osztályain nagyon jól képzett indiai személyzet (Kerala szakiskola) segített a gyógyításban.
Két év munka után kerültem vissza a fővárosba, egy néhány tíz ágyas kis magánkórházba, ahol mind általános sebészeti mind baleseti és ortopédiai műtéteket végeztem. Egyedül. Általában csupán egy műtős asszisztens és egy aneszteziológus volt a segítségemre a műtéteknél. Abban az időben kezdték külföldi olajcégek is kutatásaikat az országban. Először hazánk olajcégével (MOL Rt.) kerültem kapcsolatba, segítségemet kérték az olajkutatással kapcsolatos sürgősségi ellátás, betegmenekítés tervezésében és szervezésében. Ezen tanácsadásaim kapcsán egyre több, főleg külföldi munkavégzéssel kapcsolatos egészségügyi probléma is napirendre került melyekre megoldásokat kellett találjunk. Időben ez egybeesett más nemzetközi olajcégek jemeni foglalkozás-egészségügyi rendszereinek megjelenésével. Egyre több cég kérte a segítségemet, hogy működőképes foglalkozás-egészségügyi rendszereket építsünk abban az országban, ahol a helyi egészségügyi rendszer igen hiányos és hatékonysága kérdéses, alapellátás, ill. egészségbiztosítás egyáltalán nincs. Ezen cégeken keresztül egyre több nemzetközi foglalkozás-egészségügyi (QHSE) rendszert ismertem meg, az ausztrál szemlélettől az európai előírásokon keresztül egészen az amerikai modellekig. Alkalmam volt ezeket egymással is összehasonlítani és valamennyit a helyi viszonyokhoz adaptálni. Ekkoriban (2001) kezdtem kórházi munkám mellett foglalkozás-egészségügyi tanácsadóként dolgozni annak ellenére, hogy hazánkban ilyen szakképesítéssel nem rendelkeztem és a mai napig sem rendelkezem. (LPT Leader – 2004; Bsc in Occupational Safety & Health – 2007)
2003-ban jelent meg a könyvem Utazások és gyógyítások Jemenben címmel.
2011 áprilisáig Jemen fővárosában éltem, egy 100 ágyas magánkórházban dolgoztam amelyben 6 évvel ezelőtt az országban elsőként foglalkozás-egészségügyi rendelőt nyitottam. Rendelőmmel több nemzetközi olajcég is szerződést kötött, ezen cégeknek végeztem foglalkozás-egészségügyi szűrővizsgálatokat és tanácsadói munkát. Fővárosi rendelőm mellett, útmutatásaim alapján mindegyik cégnek nyitottunk egy-egy sürgősségi ellátóhelyet az ország különböző területein (helyi orvosokkal, személyzettel), melyeket éveken keresztül felügyeltem. Rendszeresen látogattam a munkaterületeket, eü előadásokat tartottam, tanfolyamokat a cégek dolgozóinak (Injury Prevention Program Trainer – 2005; ATLS Provider – 2007), és auditáltam a meglévő eü ellátást (táborok, irodák, sivatagi fúróberendezések, olaj és gáztermelő üzemek, helyi kórházak) rendszeres jelentésekkel a cégek foglalkozás-egészségügyi rendszerei felé. Munka-alkalmassági szempontból, nemzetközi előírások alapján (OGP OHS UK) magam minősítem a cégek dolgozóit a különböző munkaterületekre. Évente legalább egy előadást tartottam tapasztalataimról nemzetközi HSE kongresszusokon (Khat, A Natural Stimulant – 2006, Abu Dhabi UAE; Urolithiasis Among Oilfield Workers in Yemen – 2008, Nizza, FRA) és általában másik két sürgősségi, ill. alapellátással kapcsolatos kongresszuson vettem részt a Közel-Keleten.
Jement 2011 áprilisban hagytam el családommal az ottani polgárháború miatt, majd Irak északi részén (Kurdisztán) dolgoztam, sürgősségi és foglalkozás-egészségügyi ellátást biztosítottam több olyan olajcégnek (Oil Search Ltd., Schlumberger S.A., Rotary Zrt., MOL Group) akiknek már korábban is hasonló munkát végeztem a Közel-Keleten (Jemen, Irak, Tunézia).
Szakorvosként a nemzetközi olajkutatás kapcsán találkoztam először az egészségmegőrzés, betegségmegelőzés jelentőségével és tartom a legfontosabbnak az orvosi tevékenységek közül.
2014-ben háziorvostanból szakvizsgáztam, jelenleg alapellátó vagyok Tolna megye nyugati részén, Iregszemcsén. Praxisomat evolúciós orvostani szemléletben üzemeltetem.